انقلابى بودن درس امام و نیاز امروز کشور

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  رهبر معظم انقلاب اسلامى در سه سخنرانى مهم: ۱٫ مراسم رحلت امام، ۲٫ در جمع دانشجویان و ۳٫ در جمع مسؤولان کشور در ماه مبارک رمضان، مسائل بسیار مهمى را بیان داشتند که مخاطبان گرامى را به مطالعه متن کامل این سخنان توصیه مى‌کنیم. ایشان در این سه سخنرانى مهم، بسیارى از مسائل اصلى کشور و محورهاى مهم مورد نیاز کنونى جامعه را مورد توجه قرار دادند که طبیعتا ذکر همه‌ى این محورها و تحلیل همه‌ى آن‌ها در این متن مختصر ممکن نیست اما به نظر مى‌رسد که چون آشنایى با منظومه فکرى رهبر معظم انقلاب اسلامى براى همه‌ى دلسوزان انقلاب لازم است، شایسته است که با یک نگاه کلى به مهم‌ترین محور و اصلى‌ترین موضوع مجموعه‌ى این سه سخنرانى (که خود معظم له نیز بر اهمیت و کلیدى بودن محتواى آن تأکید داشته‌اند) بپردازیم. مطالعه‌ى مکرر این بیانات نشان از آن دارد که مهم‌ترین نکته‌ى مورد توجه رهبر معظم انقلاب در آن‌ها، مسأله انقلابى بودن، انقلابى ماندن و به نتیجه رساندن انقلاب اسلامى است.

الف:     مهم‌ترین محور سخنان رهبر معظم انقلاب در مراسم رحلت امام:
۱٫ روحیه و ذهن و عمل انقلابى، مهم‌ترین درس امام به ملت و مسؤولان‌
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در مراسم بیست و هشتمین سالروز رحلت حضرت امام خمینى(رحمه‌الله) شامل محورهاى مهم فراوانى بود اما ایشان خود در این سخنرانى در خلاصه کردن بحث‌هاى خویش مى‌فرمایند: «من خلاصه کنم: بزرگ‌ترین درسى که امام بزرگوار به ما داد، درس روحیّه و ذهن و عمل انقلابى است؛ این‌را باید فراموش نکنیم. امام میراث فرهنگى نیست؛ بعضى به امام به چشم میراث فرهنگى نگاه مى‌کنند. امام زنده است؛ امام، امام ما است؛ امام، پیشواى ما است؛ امام، در مقابل ما است. بله، جسم امام نیست، امّا سخن امام و راه امام و فکر امام و نفَس امام زنده است؛ با این چشم به امام نگاه کنید و از او بیاموزید.»
۲٫ انقلابى بودن هزینه دارد اما سازش و انقلابى نبودن بیشتر هزینه دارد
در تکمیل نکته‌ى اول، رهبر معظم انقلاب متذکر شدند که برخى تصور مى‌کنند که انقلابى بودن به‌واسطه‌ى هزینه‌هایى که دارد، راه خوبى براى آینده‌ى کشور نیست حال آن‌که ایشان بیان داشتند: «بعضى عقلانیّت را در این مى‌دانند و می‌گویند که «چالش با قدرتها هزینه دارد» – [البتّه‌] اشتباه مى‌کنند- بله، چالش هزینه دارد، امّا سازش هم هزینه دارد. شما ملاحظه کنید دولت سعودى براى این‌که با رئیس‌جمهور جدید آمریکا بتواند سازش بکند، مجبور مى‌شود بیش از نیمى از ذخایرِ موجودى مالى خودش را در خدمت هدفها و طبق میل آمریکا هزینه کند. این‌ها هزینه نیست؟ سازش هم هزینه دارد. چالش اگر عقلائى باشد، چالش اگر منطبق با منطق باشد، اگر با اعتمادبه‌نفس باشد، هزینه‌اش به‌مراتب کمتر از هزینه‌ى سازش است.»
۳٫ انقلابى بودن یعنى رضایت مردم را کسب کنید نه رضایت مستکبران را
سومین نکته‌ى مهم و کلیدى در سخنرانى رهبر معظم انقلاب در حرم امام این بود که خاطرنشان کردند: «انقلابی‌گرى یعنى مسؤولین کشور، هدفشان را راضى کردن قدرتهاى مستکبر قرار ندهند؛ مسؤولان کشور، هدفشان را راضى کردن مردم، به‌کار گرفتن نیروهاى داخلى، تقویت عناصر فعّال در داخل کشور قرار بدهند؛ این انقلابی‌گرى است. معناى انقلابی‌گرى این است که کشور و مسؤولان، تسلیم هیچ زورگویى‌اى نشوند، دچار انفعال نشوند، دچار ضعف نفْس نشوند؛ نه زورگویى و قلدرى را از طرف مقابل قبول کنند، نه فریب او را بخورند – چون قدرتها با وجود این‌که زورگویند و قلدرند و دستشان پُر از اسلحه است، از فریب هم دریغ نمی‌کنند؛ آن‌جایى که ممکن باشد، اهل خدعه و فریب و دُور زدن و این حرفها هم هستند- این‌ها معناى انقلابی‌گرى است.»
۴٫ کشور نیازمند روحیه، منش، شعار، اصول و مبانى انقلابى امام است‌
رهبر معظم انقلاب در جمع‌بندى سخنان خویش در حرم امام متذکر مى‌شوند: «عرض من این شد: برادران عزیز، خواهران عزیز، جوانهاى عزیز در سراسر کشور و مسؤولین محترم کشور! همه بدانید که ما امروز به روحیّه‌ى انقلابى، به ممشاى انقلابى، به شعار انقلابى، به اصول و مبانى انقلاب امام بزرگوارمان نیازمندیم؛ کشور احتیاج به این دارد. انقلابی‌گرى را با عنوان افراطى‌گرى و مانند این حرفها، نفى نکنید؛ انقلابی‌گرى، نیاز امروز کشور است. این همان درسى است که امام بزرگوار به ما داد و از این درس باید استفاده کنیم. این بحث اوّل و بحث اصلى و عمده‌ى من.»
ب:     مهم‌ترین محور سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان:
۵٫ دانشگاه نباید از وظایف خود در عرصه‌ى انقلابى بودن و انقلابى ماندن غافل شود
اگر بیانات رهبرى در دیدار جمعى از دانشجویان در دوازدهمین روز از ماه مبارک رمضان را نیز به‌خوبى مورد مداقه قرار دهیم، مشاهده مى‌کنیم که رهبرى ابتدا به تبیینى از حرکت نظام سلطه در برابر نظام اسلامى مى‌پردازند و با ذکر تاریخ مختصرى از تلاش‌هاى سلطه‌گران بر ایجاد دوگانه‌هاى مختلف و قرار دادن ملت‌هاى ما در وضعیت تحت سلطه، در نهایت به این نکته‌ى اصلى مى‌رسند که انقلاب اسلامى در واقع حرکتى انقلابى براى مقابله با سلطه‌گرى بیگانگان بوده و هست و در این میان دانشگاه و دانشجو به‌علت جایگاه و خصوصیاتى که دارند، نباید وظایف خود را در عرصه‌ى انقلابى بودن و انقلابى ماندن فراموش کنند. ایشان بعد از همه‌ى این نکات مهم و تبیین‌هاى جدى، به این نکته مى رسند که «آنچه من مى‌خواهم عرض بکنم این است که در این سالها، علیه دانشگاه و براى خارج کردن دانشگاه از این صحنه‌ى مبارزه، خیلى تلاش کردند؛ علّتش هم این است که دانشگاه مهم است. دانشگاه اگر در خدمت انقلاب باشد، خیلى مهم است؛ از خیلى از قشرهاى دیگر تأثیرش بیشتر است. اوّلاً همه جوانند، کم‌تعلّقند، آماده‌به‌کارند، ذهن فعّالى دارند، فهیمند؛ این‌ها خیلى نکات مهمّى است؛ بعد هم بر روى محیط جامعه تأثیر دارند؛ یعنى دانشجوى انقلابى مى‌تواند روى محیط پیرامونى خودش اثر بگذارد؛ اوّلش خانواده است، بعد مرتبطینند، بعد دوستان، و در محیط اجتماعى اثر مى‌گذارد؛ لذا براى این‌که دانشگاه را از هویّت انقلابى خالى کنند و خلاص بکنند، خیلى تلاش کردند، خیلى کار کردند، خیلى سیاست‌ورزى کردند در این‌زمینه. متأسّفانه از داخل خود ما هم در مواردى کمک شد به این‌ها که بتوانند دانشگاه را انقلاب‌زدایى کنند؛ یعنى روحیّه‌ى انقلابى، روحیّه‌ى حزب‌اللّهى ، روحیّه‌ى مبارزه از محیط دانشجویى گرفته بشود. این‌ها مقدّمه بود.»
پس مسأله اصلى این سخنرانى که در آن نکات مهم فراوان دیگرى نیز ذکر شده و شایسته است که مخاطبان به متن کامل آن مراجعه کنند این است که رهبرى مى‌فرمایند: «من مى‌گویم شما دانشجوها باید خودتان را در صفوف مقدّم این مبارزه حس کنید. یک مبارزه‌اى است، وجود دارد، تمام نشده، ممکن است حالاحالاها هم تمام نشود، ادامه داشته باشد؛ در صفوف مقدّم این مبارزه باید خودتان را احساس کنید و قرار بدهید. صحنه‌ى درگیرى را ببینید. یکى از اشکالات بزرگ این است که بعضى درگیرى را حس نمی‌کنند، صحنه‌ى درگیرى را نمى‌بینند، نمی‌فهمند که ما درگیرى داریم. ارتباط این مبارزه با خودتان را مدّنظر داشته باشید. دانشجو باید احساس مسؤولیّت انسانى، احساس مسؤولیّت ملّى، احساس مسؤولیّت دینى و اجتماعى و بین‌المللى بکند؛ این چیزى است که از دانشجو توقّع مى‌رود.»
ج:     مهم‌ترین محور سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار مسؤولان نظام:
۶٫ منافع ملى بر اساس هویت ملى تعیین مى‌شود
رهبر معظم انقلاب در دیدار مسؤولان نظام در هفدهمین روز از ماه مبارک رمضان نیز مسائل مهم متعددى را متذکر شدند که در آن میان آنچه کلیدى و اساسى‌تر و در راستاى تکمیل دو سخنرانى قبلى بود این بود که به مسؤولان کشور در باب منافع ملى و چگونگى درک و تحصیل آن خاطرنشان کردند که منافع ملى کشور باید بر اساس هویت ملى تعریف شود و «هر آن‌چیزى که با این هویّت در تعارض باشد، منافع ملّى نیست، ولو ما تصوّر کنیم که این یک سودى است براى ملّت یا منفعتى است براى ملّت؛ نه، هرچه با اسلام ما، با انقلاب ما، با گذشته و سابقه‌ى تاریخى دیرینه‌ى ما، معارضه داشته باشد، جزو منافع ملّى به‌حساب نمى‌آید… البتّه از این حرف، برداشت اشتباه نشود؛ این معنایش این نیست که ما خودمان را از پیشرفتهاى علمى دنیا یا پیشرفتهاى گوناگون بشرى محروم کنیم؛ نه، چون این‌روزها معمول شده، هر یک کلمه حرفى که از دهان مسؤولین صادر مى‌شود، در یک سطح وسیعى – از رادیوى انگلیسى گرفته تا نمی‌دانم فلان پایگاه اینترنتى – مرتّب به میل خودشان تفسیر مى‌کنند، تأویل مى‌کنند؛ باز تأویل نکنند این حرف را که ما گفتیم چون انقلاب کردیم، چون مسلمان هستیم، چون سابقه‌ى تاریخى داریم، بنابراین باب استفاده از پیشرفتهاى بشرى را به روى خودمان مى‌بندیم! نخیر، پیشرفتهاى بشرى مال همه است، مال کَس خاصّى نیست؛ همه‌ى بشریّت حق دارند از این پیشرفتها استفاده کنند. هر کسى عاقل‌تر باشد، زرنگ‌تر باشد، بلدتر باشد، بیشتر استفاده مى‌کند؛ ما مایلیم که عاقل‌تر و بلدتر باشیم، ان‌شاءالله بیشتر هم استفاده خواهیم کرد. این حرف معنایش این است که منافع ملّى ما ذیل تلقین سیاستهاى خارجى نباید قرار بگیرد. ما باید خودمان منافع ملّى را تعریف کنیم؛ تحمیل نباید وجود داشته باشد.»
۷٫ نظام سلطه، هنجارهاى غرب‌ساخته را به اسم هنجارهاى بین‌المللى در برابر انقلابى بودن تحمیل مى‌کند
نکته مهم دیگر این سخنان آن بود که دشمنان ملت ایران و نظام سلطه براى تحمیل خواسته‌ى خود به ملت انقلابى ایران و براى کنار زدن عمل و ذهنیت انقلابى، هنجارهایى ساختگى را به اسم هنجارهاى بین‌المللى تحمیل مى‌کنند: «البتّه قدرتهاى استکبارى آرام نمى‌نشینند؛ آن‌ها براى تحمیل خواست‌هاى خودشان، شیوه‌هاى مختلفى دارند. مى‌نشینند یک چیزهایى را به‌عنوان هنجارهاى بین‌المللى تعریف مى‌کنند. امروز مثلاً آمریکا یک چیزى را به‌عنوان هنجار بین‌المللى تعریف مى‌کند؛ فرض کنید «منافع آمریکا در همه‌ى نقاط عالم باید رعایت بشود»؛ این شد یک هنجار بین‌المللى. اگر کسى در فلان نقطه‌ى دوردست عالم – که از آمریکا هزاران کیلومتر یا فرسنگ‌ فاصله دارد- منافعش با منافع آمریکا در تعارض بود و خواست منفعت خودش را تأمین بکند، مى‌گویند برخلاف هنجار بین‌المللى عمل کرده.»
۸٫ تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کشور، انقلابى عمل کنند و بدانند که این به منفعت ملت است‌
آخرین نکته‌اى که در این مجال اندک بر آن تأکید مى‌شود این است که رهبر معظم انقلاب اسلامى به همه‌ى تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کشور توصیه مى‌کنند و تذکر مى‌دهند که در تصمیم‌گیرى براى کشور دچار خطاى در تحلیل نشوند و آنچه را غرب و به‌خصوص آمریکا تحمیل مى‌کند، منافع کشور نپندارند و بدانند که هر آن‌چه با هویت ما در تعارض باشد، نمى‌تواند منفعت ما تلقى شود: «بنابراین حرف اصلى ما در مورد بحث تصمیم‌سازى و تصمیم‌گیرى شد این؛ منافع ملّى، ملاک صحّت تصمیم‌گیرى‌ها است و منفعت ملّى آن‌چیزى است که با هویّت ملّت ایران هیچ‌گونه معارضه‌اى نداشته باشد و از آن برکنار هم نباشد؛ یعنى برخاسته‌ى از این هویّت باشد؛ این مى‌شود منفعت ملّت ایران. این‌را مسؤولین کشور، دولت محترم، قوّه‌ى قضائیّه، قوّه‌ى مقنّنه، این کسانى‌که تصمیم‌هاى کلان را براى کشور می‌گیرند، باید همواره در نظر داشته باشند؛ هر چیزى که شائبه‌ى ضدّیّت با اسلام یا بیگانگى از اسلام، ضدّیّت با انقلاب یا بیگانگى از انقلاب، ضدّیّت با ریشه‌ى تاریخى ملّت ایران یا بیگانه‌ى از آن، یا هر چیزى ازاین‌قبیل باشد، جزو منافع ملّى نیست و مورد تصمیم نمی‌تواند قرار بگیرد.»
در پایان یکبار دیگر مخاطبان گرامى و همه‌ى دلسوزان انقلاب را به مطالعه‌ى دقیق و مکرر این سه سخنرانى مهم دعوت مى‌کنیم.

انتهای پیام/
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *