اعلام عدم‌صلاحیت نواز شریف؛ تجربه‌ای روبه‌جلو در سیستم قضایی پاکستان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، روز گذشته در گام نهایی رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی نواز شریف (پانامالیکس)، دادگاه عالی پاکستان «نواز شریف» را سلب صلاحیت کرد.

«حجت‌الله مهرجو» کارشناس مسائل پاکستان در این ارتباط یادداشتی به خبرگزاری تسنیم ارسال کرد که متن آن را در ادامه می‌خوانیم:

«بازه چندماهه‌ای که بین استماع ادعای شاکیان و در نهایت اعلام حکم دادگاه عالی پاکستان در خصوص فساد اقتصادی نواز شریف وجود داشت، تریبونی برای تمامی احزاب بود.

عده‌ای سمت «عمران خان» و شاکیان پرونده را گرفته و به حزب حاکم حمله کردند، افرادی مانند «سراج‌الحق»، «علامه راجه ناصر» و حتی «زرداری» و «بلاول بوتو».

دسته‌ای هم که قدرت به دست داشتند از تمام توان خود برای حمایت از نوازشریف بهره بردند، گاهی با زبان تملق و چابلوسی و گاه با تهدید! در این رابطه اشخاصی مانند سناتور «نهال هاشمی» یا «عابد علی‌شیر» وزیر برق پاکستان گوی سبقت را از بقیه ربودند.

ولی آنچه مهم است اینکه سرانجام قضات دادگاه عالی پاکستان به افراط و تفریط دچار نشدند، آنها نه فریب جنجال‌های رسانه‌ای شاکیان پرونده را خوردند و نه از تهدید مدام توسط حزب حاکم ترسیدند، قاضیان سخن شاکیان و متهمان را شنیده و رأی صادر کردند.

قطعاً به این قضات پیشنهادهای بی‌نظیری در قبال تأیید صلاحیت نواز شریف شده بود ولی آنها جانب عدل را از دست ندادند.

این تجربه ارزشمند قضایی ــ سیاسی و حرکتی روبه‌جلو در پاکستان است که نشان می‌دهد پست و مقام سیاسی افراد نباید مانع صدور حکم علیه اصحاب قدرت شود.

انتهای پیام/.*

ما را در تلگرام، فیسبوک، توئیتر دنبال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *