واکاوی پیام متفاوت سرکرده طالبان به مناسبت عید قربان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سید حسام رضوی» کارشناس ارشد امور افغانستان و مدیرکل دفاتر خارجی خبرگزاری بین‌المللی تسنیم در تحلیل روز «روزنامه خراسان» با عنوان «واکاوی پیام متفاوت سرکرده طالبان به مناسبت عید قربان» نوشت: هر ساله سرکرده طالبان به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان پیامی را منتشر می‌کند که در واقع این پیام سیاست‌های کلی این گروه و همچنین نقشه راه طالبان را برای یک سال مشخص می‌کند.

پیام ملا هیبت الله آخوندزاده برای عید قربان سال جاری با توجه به اتفاقات اخیر در این کشور حاوی نکات حائز اهمیتی است که در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود:

۱-  راهبرد جدید ترامپ و اعلام موضع صریح رهبری طالبان: ملا هیبت الله در مهم‌ترین بخش پیام خود که مربوط به فرایند صلح در افغانستان است بار دیگر موضع صریح این گروه را اعلام و بیان کرده است که ادامه اشغال افغانستان توسط نیروهای خارجی مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مانع بر سر راه صلح افغانستان است.

همان طور که پیش‌بینی می‌شد راهبرد جدید ترامپ برای حضور طولانی‌مدت در افغانستان با واکنش تند گروه طالبان همراه شده است و اکنون پیام رهبر طالبان باید جدی تلقی شود. این که آمریکایی‌ها گمان می‌کردند به وسیله راهبرد جدید خود می‌توانند طالبان را بر سر میز مذاکره حاضر کنند، با انتشار پیام رهبر طالبان به کلی باطل شده است و در ماه های آینده باید شاهد افزایش درگیری‌ها میان نیروهای خارجی مستقر در افغانستان و گروه طالبان در این کشور باشیم. موضع رهبر طالبان درباره ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان در واقع راه  هرگونه تلاش برای کشاندن این گروه بر سر میز مذاکرات صلح در افغانستان را بسته است.

۲-  عبور از دولت تبعیض و انحصاری/تشریح دولت آرمانی: رهبر طالبان افغانستان در جملات متعدد در پیام خود به تمایل نداشتن این گروه به تشکیل دولت تبعیض آمیز و انحصاری و تمایل برای حضور تمام اقوام و قومیت‌ها در دولت تاکید کرده است اما دلیل تکرار این جملات در پیام جدید رهبر طالبان، با توجه به شرایط کنونی افغانستان چیست؟ به نظر می‌رسد سرکرده طالبان آنتی‌تز آمریکایی‌ها و دیگر نیروهای خارجی برای آینده افغانستان را به نحوی در پیام خود جای داده است.

گروه طالبان به این نتیجه رسیده است که تحولات سریع در افغانستان به سمتی حرکت می‌کند که در نهایت اقوام و گروه‌های مختلف در این کشور با یکدیگر به چالش و برخورد برسند. آمدن حکمتیار به کابل با چراغ سبز ترکیه، آمریکا و عربستان و آغاز درگیری میان تاجیک‌ها و پشتون‌ها از یک سو و برنامه‌ریزی برای آغاز جنگ‌های فرقه‌ای و مذهبی با کلید خوردن به شهادت رساندن شیعیان در نقاط مختلف افغانستان و ایجاد ائتلاف‌های گوناگون در این کشور از سوی دیگر شاید رهبر طالبان را به این نتیجه برساند که باید به سمت شعار وحدت حرکت کند، همچنین با توجه به اتفاقاتی که برای شیعیان در افغانستان افتاده و تا حدی چهره طالبان در آن مخدوش شده است، رهبر طالبان با این پیام سعی کرده است بار دیگر گروه متبوع خود را تبرئه و نظرش را در این باره اعلام کند.

ملا هیبت الله در این پیام شاید به دنبال آن است که مانند سال‌های آخر جنگ‌های داخلی افغانستان، گروه طالبان را بار دیگر به عنوان منجی، وارد عرصه میدان سیاسی و نظامی افغانستان کرده و با اعلام دولت مترقی و آرمانی متشکل از تمام اقوام و مذاهب خیال مردم افغانستان را برای ادامه فعالیت این گروه در این کشور راحت کند.

۳-  جلوگیری از به وجود آمدن افکار نامشروع: شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های پیام رهبر طالبان آن قسمت باشد که وی به تمام کشورها از جمله همسایگان افغانستان اعلام می‌کند نباید طالبان را از دید رسانه‌های بیگانه شناخت و باید به عملکرد این گروه توجه کرد. وی در قسمتی از این نامه می‌گوید: وجود طالبان باعث ممانعت از پدید آمدن افکار نامشروع در افغانستان شده است، به نظر می‌رسد نظر رهبر طالبان از افکار نامشروع در ابتدا ، پدید آمدن تفکر سلفی با وجود داعش باشد که وی به صورت مستقیم به آن نپرداخته است، علت این امر هم آن است که وی زمانی از افکار نامشروع صحبت می‌کند که بلافاصله در کنار آن به دنبال اطمینان دادن به کشورهای منطقه و همسایه افغانستان درباره ضرر نرسیدن به آن هاست، در واقع رهبر طالبان سعی کرده است به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کشورهای همسایه افغانستان که اکثرا با داعش و حضور آمریکا مشکل جدی دارند، چند پیام را ارسال کند:

الف: طالبان به مبارزه با آمریکا به صورت جدی ادامه می‌دهد.

ب: هیچ خطری از سوی طالبان، کشورهای همسایه افغانستان را تهدید نمی‌کند.

ج: کشورهای همسایه افغانستان نباید به طالبان ضرر برسانند و با آمریکایی‌ها همکاری کنند.

د: طالبان با ناامنی‌های احتمالی ایجاد شده برای این کشورها از جمله ایجاد گروه داعش به صورت جدی مبارزه می‌کند و به این مبارزه ادامه می‌دهد. 

در واقع رهبری طالبان به نوعی به دنبال کمک خواستن از قدرت های منطقه‌ای  و مدعی  اعلام آمادگی برای همکاری با این کشورهاست. ادعایی که روزهای آینده عملکرد طالبان صحت وسقم آن را روشن می‌کند.

انتهای پیام/.

ما را در تلگرام، فیسبوک و توئیتر دنبال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *