از سرگیری بازی دوگانه آمریکا؛ آیا خواب دولت اشرف غنی درباره صلح تعبیر می‌شود؟

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، دونالد ترامپ اخیرا با اعلام استراتژی جدید واشنگتن در افغانستان و جنوب آسیا به پاکستان هشدار داده بود که باید رفتارش در قبال افغانستان را تغییر دهد و وجود پناهگاه‌های امن تروریست‌ها در پاکستان را تحمل نخواهد کرد.

اظهارات رئیس جمهور آمریکا واکنش مشترک دولت، ارتش و پارلمان پاکستان را در پی داشت. در نتیجه سفیر آمریکا در اسلام‌آباد گفت که سوءتفاهمی شده است و ترامپ این کشور را مقصر شکست در افغانستان نمی‌داند.

در حالی «دیوید هیل» سفیر آمریکا در اسلام‌آباد تغییر موضع داده است که اظهارت تند ترامپ علیه پاکستان مایه‌ امیدواری رهبران حکومت و حدت ملی برای رهایی از وضعیت جاری در افغانستان شده بود اما احتمالا آمریکا بار دیگر بازی دوگانه‌ای را با حکومت افغانستان در پیش گرفته و از تقابل با پاکستان عقب‌نشینی کرده است.

این تغییر موضع که در پی نخستین واکنش‌های پاکستان صورت گرفته نشان می‌دهد که عزمی برای صلح در افغانستان و یا جلب همکاری پاکستان در آمریکا وجود ندارد و اظهارات تند مقامات آمریکایی علیه پاکستان تنها برای دلخوشی مقامات افغان صورت گرفته‌ است.

اشرف غنی پس از اعلام استراتژی جدید واشنگتن در افغانستان و اظهارات تند ترامپ علیه پاکستان با برگزاری کنفرانسی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که آدرس حامیان تروریسم مشخص شده است و استراتژی جدید آمریکا را نتیجه قربانی نیروهای افغان و سیاست درست حکومت وحدت ملی دانست.

اما بدتر از آن ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی نیز با دلگرمی به اظهارات ترامپ و تکیه به واشنگتن به اسلام‌آباد هشدار داد که اگر در مبارزه با تروریسم به دولت کابل کمک نکند، شاهد اقداماتی نگران‌کننده خواهد شد.

رفتار دولتمردان آمریکایی در قبال افغانستان در گذشته نیز نشان داده که واشنگتن هیچ زمانی تکیه‌گاه مطمئنی برای افغانستان نبوده است زیرا این نخستین باری نیست که مقامات آمریکایی تغییر موضع داده‌اند و یا اظهارات خود را پس می‌گیرند.

پیش از این نیز «جان مک کین» رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفته بود که شبکه حقانی در پاکستان حضور دارد و برای آمریکا تهدید جدی است بنابراین باید از بین برود و احتمال قرار دادن پاکستان در فهرست سیاه آمریکا در سنای این کشور را مطرح کرده بود.

اما پس از آن که مک کین در راس هیئت سنای آمریکا به پاکستان سفر کرد از دستاورد این کشور در مبارزه با تروریسم قدردانی کرد و گفت که بدون همکاری اسلام‌آباد برقراری ثبات در افغانستان ممکن نیست.

البته که این تغییر لحن مک‌کین با محکومیت نمایندگان افغان نیز مواجه شد.

از سوی دیگر، پس از اعلام استراتژی جدید واشنگتن در افغانستان و اظهارات تند ترامپ، کارشناسان افغان نیز بارها تاکید کردند که آمریکا هیچ اقدام جدی را علیه اسلام‌آباد اتخاذ نخواهد کرد زیرا پاکستان متحد واشنگتن در منطقه است.

حامد کرزی رئیس‌جمهور سابق افغانستان در این باره گفته بود که آمریکا از وجود پناهگاه‌های تروریست‌ها در پاکستان باخبر است بنابراین ادامه جنگ در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم ما را نسبت به دولت آمریکا مشکوک کرده است.

با این حال همواره ثابت شده است که به آمریکا نباید اعتماد کرد اما رهبران حکومت وحدت ملی خوشبینانه با استقبال از استراتژی جدید واشنگتن معتقدند که آمریکا در رویارویی و مبارزه با تروریسم در کنار افغانستان قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که برای مقامات واشنگتن تنها منافع آمریکا مهم است و سرنوشت مردم و کشور افغانستان اهمیتی ندارد بنابراین خواب مقامات حکومت وحدت ملی برای ثبات، امنیت و حتی تقابل با پاکستان تعبیر حقیقی نخواهد یافت.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *