هویت ملی یا گرایش ها و نگرش های مثبت

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی شیرازی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یادداشتی برای تسنیم با عنوان « هویت ملی یا گرایش‌ها و نگرش‌های مثبت» نوشت:

هویت ملی به مجموعه ای از گرایش های و نگرش های مثبت نسبت به عوامل و عناصر و الگوهای هویت بخش و یکپارچه کننده در سطح یک کشور اطلاق می‌شود.

هویت ملی دارای عناصر سازنده گوناگونی چون ارزش های ملی ، دینی ، فرهنگی ، جامعه ای ، انسانی و در ابعاد فرهنگی ، اجتماعی ، تاریخی ، جغرافیایی سیاسی و زبانی است. هویت ملی ایرانی نیز به انحای مختلف ، داری ابعاد و عناصر فوق است اما مهمترین مسائل آن وجود دو عنصر اسلامی و ایرانی است و تاثیرناپذیری آن از فرهنگ غربی است. غربی ها به دنبال صدور جهان بینی و فرهنگ و رسوم و عادات خود به کشورهای سلطه پذیر هستند.

جمهوری اسلامی ایران با پررنگ کردن مبحث استقلال سیاسی ، فرهنگی اقتصادی و نظامی رسماً خودش را از لحاظ جهان بینی ، فکر ، اقتصاد ، سیاست و از لحاظ همه شئون مدیریت کشور در مقابل غرب قرارداد و به نگرش “نه غربی” روی آورد. نه غربی ، یعنی در سیاست مجذوب  ، مطیع  و تحت تاثیر غرب نباشیم و در مسیر خواست آنها نیفتیم و کشور و فرهنگ آن را از آمیختگی با فرهنگ منحط و انحرافی غرب پالایش کنیم.

جمهوری اسلامی ایران این پالایش را انجام داد و” تفکر ما از فرق سر تا ناخن پا فرنگی بشویم تا بتوانیم پیشرفت کنیم” را دور ریخت و به ملت ایران هویت و موجودیت داد.

یکی از کارهای بزرگ جمهوری اسلامی ایران همین بود که هویت ملی ایرانی را در اسلامی بودن ، در ریشه دار بودن در تاریخ و انقلابی گری و جسارت و ایستادن در برابر نظام سلطه تعریف کرد  و با یک حرکت تحولی عمیق و با تکیه بر اسلام ناب محمدی (ص) وضعیت ایران را عوض نمود و ملت را وارد متن اداره کشور کرد.

با این تحویل عمیق ، سیاست کشور متحول گردید و در متن جامعه ایرانی تحول به وجود آمد.حکومت دیکتاتوری و ستم شاهی به حکومت مردم پایه تبدیل شد و جامعه دنباله روی غرب و بدون هویت ، به یک حادثه با هویت و دارای اصالت و خلاقیت و دارای حرف نو تبدیل شد.

اسلام ناب محمدی ، عدالت اجتماعی ، استقلال سیاسی و فرهنگی ، آزادی ، مردم سالاری دینی و حکومت  مردم پایه، نفی سلطه ابرقدرت ها  و دشمن ستیزی ، حفظ عزت و کرامت بین المللی ، روحیه خود باوری و روی پای خود ایستادن همه حرف های نوی بود که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، آنها را از متن دین با یک انقلاب بزرگ و اسلامی وارد جامعه کرد. دل ها را جذب نموده و با جاذبه الهی او همه این حرف های جدید  مبانی انقلابی شد که امروز نیز با همان جذابیت توانسته بسیج جهانی اسلام را شکل بدهد و هویت ملی مسلمانان را در جبهه مقاومت احیاء نماید و آنها را نیز در مسیر نه شرقی و نه غربی به حرکت درآورد.

نگاه به واقعیت های منطقه و جهان ، گویای اوج نشاط و جوانی و توانایی و زایندگی و تولیدکنندگی جمهوری اسلامی ایران است. جمهوری اسلامی ایران توانسته با همان شعارهای اصیل خود به قدرتی بزرگ در جهان تبدیل شود و به دنیای غرب نشان دهد که انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن ، همان موتور پیشران اصلی نظام است که تمامی مطالبات را پیش می برد و در نهایت غرب را تسلیم جبهه مقاومت می کند.

نگرانی غرب از دیروز تا امروز ، دقیقاً بر پایه همین نگاه است و همانان امروز به کهنه نشدن مبانی امام انقلاب اعتراف دارند و بر این باورند که قدرت جمهوری اسلامی ایران در حال تبدیل شدن به یک قدرت فرا منطقه ای و جهانی است. دریوزگی آمریکا در برابر عظمت ملت ایران و رشد هویت ملی ایرانی و پیشرفت تفکر انقلابی گری در جهان ترامپ را به عرصه گزافه گویی و بیان سخنان احمقانه ای برده است که هر عاقلی به دیوانگی از این نوع حق می دهد که خود را ببازند و چرند بگویند. ترامپ و نتانیاهو در حالی به چرند گویی روی آورده اند که مریدان آن دو بر عقل و تدبیر و حکمت امام خامنه ای عزیز و بر مدیریت هوشمندانه وی خیره شده اند و زوایای رهبری او را با زوایای هدایتگری خمینی بزرگ مقایسه می کنند.

شیعه ، سنی ، مسیحی و یهودی نیز اذعان دارد که اگر جهان در دست مدیری چون امام خامنه ای بود بجای کشتار ، خونریزی و ظلم و غارت، بشریت غرق در عزت و کرامت و رفاه و اقتدار می شد و بر سراسر جهان سایه صلح و صفا گسترش می یافت. تغییر نگاه در جهان ، در زیر چتر هویت ملی تعریف می شود و اگر جهانیان به این واقعیت روی آورند آنگاه تعریف منافع ملی نیز عوض خواهد شد ، منافع ملی آن وقتی منافع ملی هستند که با هویت ملی در تعارض نباشند. منافع ملی بایستی با هویت ملی تطبیق داده شوند.

در باز تعریف منافع ملی و باور آن تعریف ، اسلامیت و نفی فرهنگ غرب پررنگ می شود و ملت ها در میدان استقلال رشد می کنند. روحیه خودباوری ذر آنان شکوفا می شود. حکومت های مردم پایه توسعه می یابد انسجام ملت های آزاد اندیش رونق می گیرد و کرامت بین المللی نمود پیدا می کند .

تا دیروز منافع ملی در دایره سلطه پذیری کشورها و سلطه گری ابر قدرت ها تعریف می شد. جمهوری اسلامی ایران با باز تعریف منافع ملی و تطبیق آن با هویت ملی  شوکت ابر قدرت های شرق و غرب در هم ریخت و در جهان ثابت کرد هویت ملی ایرانی قادر است آمریکا را در ایران ، لبنان ، فلسطین ، سوریه ، عراق ، افغانستان ، بحرین و پاکستان به عرصه ضعف و شکست بکشاند حال اگر هویت ملی کشورها بازیافت شود و منافع ملی آن کشورها با هویت ملی آنان تطبیق داده شود آیا پایان عصر سلطه گری اعلام نخواهد شد؟

جهان شاهد پایان عصر شاهنشاهی بود و پایان عصر صدام را دید. جهان امروز در تکاپوی جهان بدون داعش است. فردا نیز جهان بدون آمریکا و اسرائیل رقم می خورد. تعبیر گرایش ها و نگرش ها و اصلاح آن دو و تطبیق گرایش و نگرش ها با اسلام ناب محمدی و حرکت در مسیری که امام خمینی بزرگ پایه ریزی کرد دقیقاً ما را در باز تعریف منافع ملی کمک می کند وآزادی از زیر یوغ ابر قدرت غرب را برای همگان به ارمغان می آورد.

واقعیت ها را ببینیم.  قدرت علمی و تحلیلی خود را بالا ببریم  و هرگز بر واقعیت ها چشم نبندیم. با چشم بستن بر واقعیت ها چیزی عوض نمی شود . تنها کسانی که که خود را به خواب می زنند،  ضرر می کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *