ناکامی‌های خانم نخست وزیر

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ترزا می، نخست وزیر انگلیس که قرار است در سال ۲۰۱۹ از قدرت کناره گیری کند، همچنان در هدایت و مدیریت مذاکرات خروج کشورش از اتحادیه اروپا با معضلات سختی مواجه است. وی در تازه ترین سخنان خود مدعی شده است که بریتانیا پس از ترک اتحادیه اروپا، بدون قید و شرط به تعهدات خود برای حفاظت از امنیت اروپا پایبند خواهد بود. این در حالیست که بسیای از مقامات اروپایی معتقدند مناسبات لندن و بروکسل پس از تحقق کامل برگزیت کاملا دگرگون خواهد شد. این دگرگونیف خود ا درمناسبات امنیتی نیز نشان خواهد داد. ضمن آنکه در حال حاضر نیز انگلیس عملات به دلیل عدم عضویتدر پیمان شنگن، قوانین امنیتی خاص خود را وضع می کند.

اخیرا دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی اعلام کرده است  که انگلیس و اتحادیه اروپا هنوز پیشرفت های کافی را در مذاکرات خروج به دست نیاورده اند تا بتوانند وارد مرحله دوم گفت‌وگوها درباره روابط آینده شوند.

واقعیت امر این است که ترزا می با شرایط سخت و بسیار دشواری رو به روست.او عملا نتوانسته است خواسته های لندن را به بروکسل در خصوص مذاکرات برگزیت تحمیل کند. از سوی دیگر، عقب نشینی از تصمیم عمومی شهروندان انگلیسی مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا نیز برای ترزا می هزینه های سیاسی و اجتماعی بسیار سختی خواهد داشت. بی دلیل نیست که سران حزب محافظه کار( حزب متبوع تزا می ) معتقدند که برگزیت باید تحقق پیدا کند. نکته مهم تر اینکه ترزا می قول داده است پس از به نتیجه رساندن مذاکرات برگزیت و در سال ۲۰۱۹ میلادی از قدرت کناره گیری کند.

با این حال، مشخص نیست که اساسا تزا می بتواند تا سال ۲۰۱۹ به موفقیتی در خصوص مذاکرات برگزیت دست پیدا کند. بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسائل اروپا معتقدند که چشم انداز این مذاکمرات به شدت مبهم و حتی تاریک است. حتی برخی سیاستمداران اروپایی تاکید کرده اند که با توجه به شواهد و مستندات موجود، اساسا خروج انگلیس از اروپای واحد رخ نخواهد داد.

نکته بعدی، به کاهش شدید محبویت ترزا می و حزب محافظه کار در داخل انگلیس مربوط است. مطابق آخرین نظرسنجی های صورت گرفته، محبوبیت ترزا می و حزب متبوعش نسبت به سال گذشته تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده و در مقابل، ب محبوبیت حزب کارگر و رهبر آن یعنی جرمی کوربین افزوده شده است. نظرسنجی ها حاکی از آن هستند که اگر در حال حاضر انتخابات سراسری در انگلیس برگزار شود، حزب کارگر می تواند با اختلاف اندکی حزب محافظه کار را شکست دهد. همین مسئله ، نگرانی شدید سران حزب محافظه کار را برانگیخته است.

برخی سران حزب محافظه کار معتقدند که هر چه سریع تر، باید ترزا می از قدرت خارج شود و جای خود را به فرد دیگری دهد. این فرد، احتمالا بوریس جانسون وزیر امور خارجه فعلی انگلیس خواهد بود. با این حال، برخی دیگر از سران حزب محافظه کار که از طرفداران تزا می هستند، معتدند وی حداقل تا پایان مذاکرات برگزیت باید در خانه شماره ده خیابان داونینگ استریت باقی بماند. هر اندازه زمان می گذرد، این چالش در بین اعضای حزب محافظه کار بیشتر تقویت می شود. در مقابل، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر اعلام کرده است که وی به تشکیل “دولت در سایه” قائل نیست و “دولت در انتظار” تشکیل داده است.

در نهایت اینکه ترزا می، از یک سو خود را در مذاکرات برگزیت ناتوان و ناکام می بیند و از سوی دیگر، شاهد استمرار روند کاهشی آرای خود و حزب متبوعش در نظرسنجی هاست.

لازم به ذکر است که برخی هم حزبی های ترزا می معتقد بودند وی می بایست پس از کسب نتایج ضعیف در انتخابات زودهنگام و سراسری اخیر از سمت خود استعفا می کرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *