وظیفه هیئت اندیشه‌ورز فراتر از بررسی و کارشناسی مسائل اجرایی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی عضو مجلس خبرگان رهبری طی یادداشتی به مطالبه مقام معظم رهبری برای تشکیل هیئت‌های اندیشه ورز پرداخت که متن کامل آن به شرح زیر است:

هیئت‌های اندیشه ورز در وهله اول باید مطالبات اعضای خبرگان را عالمانه و برمبنای یک اندیشه کارشناسی‌شده بررسی کند تا نقاط ضعف و قوت مطالبات پراکنده اعضا مشخص و سپس از طریق هیئت رئیسه پیگیری کرد. اولاً باید ریشه‌‌های این مسئله و روندی که طی کرده تا به پیشنهاد و رهنمود مقام معظم رهبری برسد بیان شود تا هدف ایشان از بیان این مسئله بیشتر مشخص شود. 

نمایندگان خبرگان در اجلاس‌ سالانه در سال‌های مختلف، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را درباره مسائل گوناگون مطرح می‌کردند و در دیدار با مقام معظم رهبری در قالب گزارشی به ایشان ارائه می‌شد. مقام معظم رهبری در دیدارهای قبلی فرمودند که خود اعضای خبرگان می‌توانند این مسائل و انتقادات را از مسئولان مطالبه کنند و همه جا هم ایشان این مطالبه‌گری را با «می‌توانید» بیان می‌کردند و به صورت یک حکم ولایی نبود و در واقع یک رهنمود و توصیه بود.  

این باعث شد که در مرحله بعد مسئله مطالبه‌گری در مجلس خبرگان مطرح شود و اعضا از هیئت رئیسه می‌خواستند که این مطالبات به اطلاع مسئولان کشور برسد و این مرحله دوم از این کار بود. اما در دیدار اخیر، مسئله مطالبه‌گری در دیدار مقام معظم رهبری مجددا مطرح شد و ایشان هم آن وقت این جمله که «در مجلس خبرگان می‌توان یک هیئت اندیشه‌ورز» را تشکیل داد بیان فرمودند و اینجا هم از واژه «می‌توان» استفاده کردند.  ایشان درباره وظیفه این هیئت نیز فرمودند که مسائل کلان و راهبردی نظام و انقلاب می‌تواند در این هیئت مورد بررسی کارشناسی قرار بگیرد تا مشخص شود در چه حوزه‌‌هایی پیشرفت، در چه حوزه‌هایی توقف و در چه حوزه‌هایی پس‌رفت کرده‌ایم و پس از این بررسی عالمانه و اندیشه‌ورزی است که می‌توان از مسئولان مطالبه کرد. 

به عبارتی نباید این مطالبه‌گری، فله‌ای و بدون عقبه کارشناسی باشد و هر کسی هر چیزی به نظرش آمد، حتی دلسوزانه، را مطالبه کند. در واقع اگر این مسائل و مطالبات در این هیئت اندیشه‌ورز کارشناسی و ساماندهی شود به صورت مجموعه‌ای منظم و مدون درمی‌آید که می‌توان از طریق هیئت رئیسه از مسئولان پیگیری کرد و اینگونه دیگر در مطالبه‌گری افراط و تفریط پیش نمی‌آید. لذا هیئت اندیشه‌ورز در وهله اول باید مطالبات را عالمانه و برمبنای یک اندیشه کارشناسی شده بررسی کند تا نقاط ضعف و قوت مطالبات پراکنده اعضا کاملا مشخص شده و انتقادات اعضا با بررسی دقیق این هیئت اندیشه‌ورز یک حالت عادلانه و منصفانه پیدا کند. نکته دوم اینکه با تشکیل این هیئت اندیشه‌ورز راه‌های قانونی برای پیگیری این مطالبات نیز ایجاد می‌شود.

اگر قانون رعایت نشود و این هیئت حساب شده تشکیل نشود ممکن است اثرات منفی هم داشته باشد. لذا باید به‌گونه‌ای عمل کرد که تشکیل هیئت اندیشه‌ورز آثار منفی نداشته و اثرات مثبت آن نیز حداکثری شود. اگر تشکیل این هیئت برمبنای اندیشه و کارشناسی باشد، قانون رعایت می‌شود، منابع و پشتوانه‌های قانونی به کمک تشکیل این هیئت می‌آید و نه تنها قانون اساسی نقض نمی‌شود بلکه قانون اساسی اجرا می‌شود. مسئله دیگر اینکه وظیفه هیئت اندیشه‌ورز فراتر از بررسی و کارشناسی مسائل اجرایی بوده و این هیئت کارشناسی مسائل کلان و راهبردی و بررسی مسیر حرکت نظام و انقلاب را در دستور کار دارد تا مشخص شود در چه زمینه‌هایی پیشرفت، توقف و پسرفت صورت گرفته و علل و ریشه‌های هر یک نیز استخراج شود.

یادم می‌آید رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدارها با جامعه دانشگاهی در ماه مباک رمضان فرمودند که بسیاری از شعارها و برنامه‌ها تحقق پیدا نمی‌کنند و لازم است بررسی علمی، فنی و اصولی انجام شود تا دلایل این مسئله مشخص شود و یک آسیب‌شناسی بر روی آن صورت بگیرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *