تلاش آمریکا برای تاثیرگذاری در نتایج انتخابات پارلمانی عراق

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد لبنان، سفارت آمریکا در بغداد چند روز پیش در سایت اینترنتی خود خبری را درج کرد که شامل دو موضوع مهم بود. اول اینکه آمریکا از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق در زمان مقرر خود یعنی در روز ۱۲ می آینده حمایت می‌کند. موضوع دوم اینکه آژانس آمریکایی توسعه بین‌المللی آمادگی دارد شش مشاور متخصص خود را برای کمک به کمیساریای عالی انتخابات برای تقویت سیستم‌های انتخاباتی و کارمندان و عملیات انتخابات به این کشور اعزام کند.

شکی نیست که اعلام این موضوع آن هم از سوی آمریکایی‌ها نیازمند دقت نظر بیشتر است، چرا که نشان می‌دهد خطرات اصلی سلامت و اعتبار روند سیاسی در عراق را تهدید می کند. چند ماه پیش اظهاراتی از زبان شخصیت های سیاسی آمریکایی و غربی و گزارش‌هایی در مطبوعات این کشورها منتشر شد که به روش‌های مختلف این موضوع را تلقین می‌کرد که شرایط مناسب برای برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در موعد مقرر آن وجود ندارد.

محافل سیاسی مطلع می‌گویند که تماس‌ها و مناقشه‌های طولانی و مفصلی به صورت مستقیم و غیر مستقیم بین شخصیت های سیاسی آمریکایی و عراقی از جریان‌های مختلف برگزار شده که به دنبال ایجاد مانع‌تراشی در روند برگزاری انتخابات در زمان معین آن هستند. آنها می‌خواهند با گذشت زمان قانونی برگزاری انتخابات گزینه تشکیل دولت نجات ملی یا دولت فوق‌العاده را مطرح کنند.

انگیزه اصلی آمریکا و جریان‌های سیاسی وابسته به آمریکا در داخل عراق برای به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی در این کشور، مهار تلاش‌های مثبت جریان‌ الحشد الشعبی است که به ویژه بعد از نقش فعال و تاثیرگذار آن در روند ریشه‌کن کردن گروه تروریستی داعش به وزنه ای مهم و قابل توجه در عرصه سیاسی عراق تبدیل شده است. این در شرایطی است که جریان الحشد الشعبی تصمیم به حضور و مشارکت قدرتمند خود در انتخابات گرفته و برنامه سیاسی را ارائه کرده که موضوعات تازه ای در آن وجود دارد. شاید بتوان گفت که ماهیت مناسبات میان جریان الحشد الشعبی و جمهوری اسلامی ایران عامل تحریک و نگرانی‌های آمریکا و طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در این خصوص شده است.

با این وجود تلاش‌ها و اقدامات آمریکا و جریان‌های سیاسی فعال وابسته به این کشور در جهت مانع‌تراشی در روند برگزاری انتخابات با شکست مواجه شده است. به همین علت است که واشنگتن اعلام کرده از برگزاری انتخابات در زمان مقرر خود حمایت می‌کنند. این اعلامیه زمانی مطرح شد که بیشتر جریان‌های داخلی عراق در برگزاری انتخابات در زمان مقرر تاکید کرده و دادگاه عالی فدرال عراق نیز بر عدم تعویق انتخابات تاکید کرد.

طبیعی است که واشنگتن نمی‌خواهد تنها به نظارت و تماشاچی بودن در انتخابات عراق اکتفا کند، لذا تلاش دارد خدمات فنی و لجستیکی خود را به کمیساریای عالی مستقل انتخابات در عراق از طریق آژانس آمریکایی توسعه بین المللی پیشنهاد دهد.

در اعلامیه‌ای که آمریکا در این خصوص منتشر کرده، آمده است که کمک به کمیساریای عالی انتخابات در ابعاد مختلف خواهد بود که شامل موارد زیر می شود:

– توانمندسازی آوارگان عراقی در داخل این کشور برای رای دادن از طریق تمرکز بر ثبت نام نامزدها و تضمین فعالیت‌های سامانه‌های الکترونیکی رای گیری.

– بهبود قدرت اداری برگزاری انتخاب در سطوح استان‌های مختلف برای پشتیبانی از عملیات رای‌گیری در مناطقی که به تازگی آزاد شده‌اند.

– کمک به شورای کمیساریای جدید در کمیساریای عالی مستقل انتخابات برای تدوین طرح راه‌اندازی مسالمت‌آمیز انتخابات آینده.

کسانی که روند تحولات عراق و برنامه های آمریکا را دنبال می‌کنند، می‌دانند که آژانس آمریکایی توسعه بین المللی یکی از مهمترین ارکان و شاخه های مربوط به سرویس جاسوسی مرکزی آمریکا است و دفاتر و فعالیت‌های متعددی را با عناوین مختلف در بیشتر کشورهای جهان به ویژه کشورهایی که از اوضاع نابسامان سیاسی و امنیتی رنج می‌برند، دارد. بنابراین غیر عاقلانه است که تصور کنیم این آژانس بتوانند در روند موفقیت‌آمیز انتخابات پارلمانی در عراق بدون جهت دادن بر اساس برنامه های سیاسی و اطلاعاتی آمریکا ایفای نقش کند. چرا که ماموریت اساسی این کشور حمایت و پشتیبانی از نیروها و جریان های خاص بر اساس برنامه ها و اهداف مورد نظر آمریکا جهت رسیدن به نتایجی است که با منافع واشنگتن تطابق داشته باشد و بر خلاف منافع رقبا و دشمنان آمریکا باشد.

چیزی که از دولت عراق خواسته می شود این است که خیلی زود مسیر این تلاش‌های آمریکا را تا حد ممکن مسدود کند. چرا که نفوذهای سیاسی می‌تواند بسیار خطرناک تر از نفوذ‌ها و مداخله‌های نظامی باشد. نمایندگان و سیاستمداران عراقی تاکید دارند که بوی مداخله آمریکا در انتخابات این کشور از همین الان به مشام می‌رسد. به اعتقاد آنها این موضوع را می‌توان از اعلامیه‌ای که سفارت آمریکا در عراق منتشر کرده، متوجه شد. اعلامیه‌ای که جهت زمینه‌سازی برای بازی با نتایج انتخابات بر اساس سیاست ها و منافع آمریکا تدوین شده است.

شخصیت‌های عراقی تأکید دارند که ملت عراق امروز بیش از پیش نسبت به حضور تیم سازمان ملل متحد در روند انتخابات ابراز نگرانی می‌کنند، چه برسد به اینکه آمریکا به صورت مستقیم در روند فعالیت‌های کمیساریای عالی انتخابات مداخله کند. اجازه دادن به این مشاوران برای مداخله در امور انتخابات باعث ایجاد تردید‌های در اعتبار و بی‌طرف بودن انتخابات می‌شود و اگر دولت عراق در حفظ سلامت انتخابات جدی است، باید صراحتاً اعلام کند که هیچگونه مداخله خارجی در روند فعالیت‌های کمیساریای عالی انتخابات را نمی پذیرد.

شکی نیست که مداخله‌ها و برنامه‌های سیاسی و نظامی آمریکا تاکنون خسارت‌های زیادی را متوجه عراق و ملت این کشور کرده است. مسئولیت مصیبت‌هایی که در نتیجه گروه‌های تروریستی و فساد و بحران‌های سیاسی و اقتصادی به وجود آمده نیز تا حد زیادی بر عهده آمریکایی ها است. حال شوخی مسخره آمریکا در حمایت از انتخابات اقدامی ساده‌انگارانه است و جز افراد غافل را نمی‌تواند فریب دهد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *