پاسخ به یک شائبه|آیا آمریکا «لاوروف» و نخست‌وزیر روسیه را تحریم کرد؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، قرار داشتن نام مقام‌های ارشد روسیه مانند «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه و نخست‌وزیر «دیمیتری میدویدیوف» در فهرست موسوم به «لیست کرملین» که خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه منتشر کرد، شائبه‌هایی درباره تحریم آنها از سوی آمریکا را در پی داشت.  

علی‌رغم این، انتشار این فهرست به خودی خود به معنی اعمال تحریم‌های جدید علیه این مقام‌ها نیست، هر چند ممکن است راه را برای درنظر گرفتن محدودیت‌هایی علیه آنها یا شرکت‌های مرتبط با آنها در آینده هموار کند. 

  خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه این فهرست را طبق ماده ۲۴۱ قانون «مقابله دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) تقدیم کنگره آمریکا کرده است.

به موجب این ماده وزیر خزانه‌داری آمریکا پس از رایزنی با مدیر اطلاعات ملی و وزیر خارجه آمریکا بایستی ۱۸۰ روز بعد از اجرایی شدن «کاتسا» گزارشی درباره شخصیت‌های بلندپایه سیاسی و «الیگارش‌های» مرتبط با فدراسیون روسیه تقدیم کمیته‌های مرتبط کنگره کند. 

توضیحات خزانه‌داری آمریکا روشن می‌کند که «فهرست کرملین»، فهرست تحریمی نیست. در این سند چنین آمده است: «این گزارش، تنها بنا به رعایت ماده ۲۴۱ کاتسا تهیه و ارائه شده و به معنی فهرست تحریمی نیست. قرار گرفتن نام افراد یا شرکت‌ها در این گزارش یا ضمایم و پیوست‌های آن را به هیچ نحو نباید به معنی اعمال تحریم‌ها علیه آن افراد یا شرکت‌ها تلقی کرد.»

در ادامه این توضیحات آمده است: «قرار گرفتن در این گزارش به معنی این نیست که هر کدام از این اشخاص یا سازمان‌ها طبق تصمیم یکی از نهادهای آمریکا واجد ملاک‌ها برای قرار گرفتن در هر کدام از فهرست برنامه‌های تحریمی آمریکا هستند.»

خزانه‌داری آمریکا در ادامه تأکید کرده هیچ کدام از افراد و شرکت‌ها را به صرف قرار گرفتن نام آنها در «فهرست کرملین» نمی‌توان مشمول محدودیت‌ها یا ممنوعیت‌های جدید کرد. 

با وجود این، این فهرست کاملاً جدا از هدف‌های تحریمی تهیه نشده و در واقع، طبق متن قانون «کاتسا» نمایندگان کنگره و مقام‌های دولت آمریکا پس از تهیه گزارش مذکور بایستی اثرات و پیامدهای اعمال تحریم علیه افراد مشخص‌شده در فهرست مورد نظر را مورد بررسی قرار دهند- مسئله‌ای که ممکن است به اعمال تحریم علیه برخی از آنها منجر شود.  

بند ۵ ماده ۲۴۱ قانون «کاتسا» دولت آمریکا را ملزم می‌کند بخشی از گزارش «فهرست کرملین» را به بررسی اثرات اعمال تحریم‌های ثانویه علیه «الیگارش‌ها و شرکت‌های نیمه دولتی روسیه» اختصاص دهند و تأثیرات تحریم‌های احتمالی را بر اقتصاد روسیه و همچنین اقتصاد ایالات متحده و متحدان این کشور در نظر بگیرند.

در گزارشی که روز سه‌شنبه به صورت «علنی» منتشر شده، بخش مربوط به تحلیل آثار تحریم‌ها وجود ندارد، اما این کاملاً محتمل است که این بخش به صورت غیرعلنی در اختیار کنگره قرار گرفته باشد. 

ماده ۲۴۱ قانون «کاتسا» تصریح کرده که لیست کرملین می‌تواند حاوی بخش‌های محرمانه و غیرمحرمانه باشد. خزانه‌داری آمریکا در بخش ابتدایی فهرستی که روز سه‌شنبه منتشر کرده نوشته است: «این، بخشِ غیرمحرمانه گزارش است» که احتمالاً نشان می‌دهد بخشی از گزارش نیز به صورت غیرمحرمانه به کنگره ارائه شده است. 

انتهای پیام/ 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *