سعید فخر زاده و تاریخ نگاری انقلاب اسلامی

خبرگزاری تسنیم– رحیم نیکبخت

  در دهه سالگرد تاریخ انقلاب  اسلامی قرار است از چهره‌ای  خدوم و بی ادعای عرصه تاریخ نگاری انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تجلیل شود. این مراسم به بهانه ای است برای  نکوداشت سی و سه سال تلاش بی وقفه سعید فخر زاده. گرچه نگارنده در قد و قواره سخن گفتن از وی نیست به خود جرأت می‌دهد تا دلنوشته‌ای  به رسم پیشکش تقدیم کند.

 ورود سعید فخرزاده به عرصه تاریخ دفاع مقدس از ایام حضور وی در جبهه با عنوان روای آغاز می شود که بعد از دفاع مقدس ادامه  یافت و با راه اندازی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در گستره وسیعی سعیِ سعیدِ  نمود.

  ورود فخرزاده به عرصه وقایع نگاری انقلاب اسلامی از وقایع نگار دفاع مقدس بود. به نظر نگارنده این سطور دفاع مقدس ادامه و سیر طبیعی انقلاب اسلامی بود و بعد از جنگ تحمیلی هم بار نگارش تاریخ انقلاب اسلامی و جنگ بردوش همان انقلابیونی افتاد که در عرصه جنگ کار آزموده و حضور فعالی داشتند.

تاریخ انقلاب اسلامی و تاریخ دفاع مقدس دو حلقه بهم پیوسته از ارکان هویت ملی ایرانی محسوب می شود ـ گرچه هنوز توجه شایسته در مراکز دانشگاهی و فرهنگی بر این دو مولفه مهم نشده است ـ  دو برهه از سیرتاریخی یک ملت سابقه در دیاری کهن سال که اوج جلوه همبستگی و پیوستگی ملی را به زیبایی به نمایش گذاشت. از این رو عمده ترین تلاشها برای ثبت و ضبط وقایع تاریخ انقلاب بعد از جنگ توسط همان راویان جنگ آغاز گردید. شاهد مثالم، سعیِ سعید فخرزاده در سالها تلاش مستمرش است.

در بررسی وضعیت تاریخ نگاری دو دهه اخیر در عرصه انقلاب و دفاع مقدس می توان ادعا کرد سعید فخرزاده در ورای آثار برجسته، در فراهم آمدن  آنها نقش مهم داشته است. هرچند آثار انتشار یافته به نام سعید فخرزاده اندک است اما سعی مستتر او در فراهم آمدن منابع اصلی این آثار که همانا روایات شفاهی روایان اصلی بوده، خودنمایی دارد. موضوع مهم دیگر آنکه وی در تربیت محققان و پژوهشگرانی که از نامداران این عرصه گشته‌اند سعیی سعید داشته و از حامیان جدی محققان نوقلم به ویژه شهرستانی بوده و هست.

تجلیل از سعیِ سعید فخر زاده در سی و چند سال تلاش مستمر قدمی شایسته و ارزشمند است تا قدر این زحمات دانسته و ارج نهاده شود تجلیل از سعید فخر زاده بزرگداشت شخص وی نیست، بلکه ادای احترام به خدمت او در  فرهنگ سازی و نشر ارزشهای انقلاب اسلامی  است. سعید فخرزاده نیازی به تجلیل ندارد این ما و جامعه تاریخ پژوهان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است که نیازمند و وامدار مساعی مستدام و مستمرِ مستتر اوست.

طرفه آنکه مراکز رسمی علمی ما ارتباطی با جامعه و فرهنگ انقلاب اسلامی و دفاع وقدس که جلوههای مهم هویت این مردم این مرز بوم است ندارند ـ چه حتی اگر آنها را با بنگاههای معاملاتیِ دلالی  هم قیاس کرد خطا نخواهد بود ـ  اگر چنین نبود می بایست  حضور امثال سعید فخرزاده و امثالهم در این مراکز مغتنم شمرده می شد و کرسی تدریسی را با تربیت و تعلیم جوانان متکفل بود!!!

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *