شیراز| چه عواملی موجب کاهش خطر بروز سکته مغزی می‌شود‌+فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، تعداد قابل توجهی از بیماران بیمارستان نمازی شیراز را شامل می‌شوند. آمار این بیماران به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۲ هزار نفر در سال است که آمار نگران کننده‌ای محسوب می‌شود البته بیمارستان شهید فقیهی شیراز و چند مرکز درمانی دیگر نیز مبتلایان به سکته مغزی را پذیرش می‌کنند.

طبق نظر کارشناسان حوزه بهداشت و درمان با اطلاع‌رسانی بین افراد جامعه می‌توان از این عارضه رو به رشد جلوگیری کرد و جان افراد بسیاری را نجات داد.

 رئیس مرکز تحقیقات نورولوژی بالینی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه به طور متوسط، سالانه ۲ هزار بیمار مبتلا به سکته مغزی به بیمارستان نمازی شیراز مراجعه می‌کنند، می‌گوید: حدود ۱۵ درصد از این افراد، زیر ۴۵ سال و یک سوم بیماران نیز زیر ۶۵ سال هستند. 

افشین برهانی حقیقی با اشاره به اهمیت اقدامات اولیه و پیشگیرانه می‌افزاید: سکته مغزی به عنوان دومین عامل مرگ و میر و نخستین دلیل معلولیت در جهان شناخته می‌شود و باید نسبت به راهکارهای پیشگیری دقت فراوانی داشت. 

وی با اعلام اینکه از هر ۶ نفر، یک نفر دچار سکته مغزی می‌شود و هر شخصی در هر سنی با خطر سکته مغزی مواجه است، اضافه می‌کند: براساس نتایج تحقیقات سن سکته مغزی در ایران ۱۰ سال کمتر از سایر کشورهاست که به شیوه زندگی آنان مربوط می‌شود. 

برهانی حقیقی با بیان اینکه براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه ۱۷ میلیون نفر دچار سکته مغزی می‌شوند، ادامه می‌دهد: هرسال ۶٫۵ میلیون نفر بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست می‌دهند، اما حدود نیمی از موارد سکته مغزی قابل پیشگیری هستند. 

وی اضافه می‌کند: دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تجهیز بیمارستان نمازی به وسایل لازم، از محل اعتبارات طرح تحول نظام سلامت، زمینه‌های ایجاد بهبودی سریع و مطمئن بیماران سکته مغزی را فراهم ساخته است. 

متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب و فلوشیپ نورولوژی عروقی مداخله‌ای درباره سکته مغزی می‌گوید: این بیماری به دلیل ایجاد لخته در عروق مغزی و یا پاره شدن عروق مغز رخ می‌دهد و با بروز اختلال در خونرسانی، سلول‌های مغز که بیشترین حساسیت را نسبت به کمبود اکسیژن دارند، دچار آسیب شده و می‌میرند. 

برهانی حقیقی می‌افزاید: آسیب سلول‌های مغزی بسته به علت، محل و شدت آسیب، عواقب متفاوتی را به دنبال دارد که می‌توانند تحرک، تکلم و حتی تفکر و احساسات فرد را تحت تاثیر قرار دهند. 

وی کنترل قند خون، فشار خون و چربی‌های مضر و کلسترول خون را موجب کاهش خطر بروز سکته مغزی می‌داند و می‌گوید: مصرف دخانیات نیز عاملی موثر در بروز سکته‌های مغزی است که با کاهش و عدم مصرف آن می‌توان تا حد زیادی از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد. 

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب بر اهمیت اطلاع‌رسانی در جامعه تاکید می‌کند و می‌گوید: سکته مغزی، یکی از معضلات عمده علم پزشکی است، اما راهکارهایی برای کاهش چشمگیر عوارض و مشکلات ناشی از آن وجود دارد. 

برهانی حقیقی اضافه می‌کند: تشخیص سریع و به موقع نشانه‌های سکته و مراجعه هرچه سریع‌تر به مراکز تخصصی و پیشرفته درمانی، تاثیر به سزایی در بهبود نتایج حاصل از درمان دارند. باید به این نکته نیز توجه کنیم که به محض مشاهده علائم سکته مغزی، تنها ۴٫۵ ساعت برای بازگشایی رگ و برقراری مجدد جریان خون به مغز و کاهش پیامدهای ناشی از سکته فرصت داریم و هر یک ساعت زمانی که از بروز سکته مغزی بدون اقدامات درمانی می‌گذرد، بیمار را ۵ سال پیرتر می‌کند. 

وی با تاکید بر اینکه دانستن علائم سکته مغزی و درمان سریع بیماران می‌تواند موجب حفظ حیات بیمار شود و به روند بهبود و بازتوانی او کمک کند، می‌افزاید: افراد باید در صورت مشاهده نشانه‌های بروز سکته مغزی، پیش از هر اقدامی به اورژانس مراجعه کنند تا زمان طلایی درمان این بیماران از دست نرود. 

برهان حقیقی می‌گوید: سرگیجه ناگهانی، کاهش هوشیاری، اختلال در تعادل، اختلال در میدان دید به صورت ناگهانی، سردرد شدید همراه با تهوع و استفراغ شدید و سفتی گردن، اختلال در بلع و مولفه‌های اساسی یعنی اختلال در تکلم، فلجی صورت، افتادگی کناره دهان، بی‌حسی و فلج اندام‌ها، نشانه‌هایی هستند که باید به افراد جامعه معرفی شود. 

عبدالحمید شریعت، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز به امکانات درمانی فارس در هنگام بروز سکته مغزی اشاره می‌کند و می‌گوید: بیمارستان‌های نمازی و شهید فقیهی شیراز فعال‌ترین و مجهزترین مرکز برای درمان مبتلایان به سکته مغزی به شمارمی‌روند که در جلوگیری از معلولیت‌های سکته مغزی نقش قابل توجهی دارند. 

وی می‌افزاید: خانواده‌ها باید هنگام بروز این بیماری، ضمن تماس با اورژانس، زمینه انتقال بیمار به مرکز اورژانس این بیمارستان‌ها را فراهم کرده و از مصرف خودسرانه هرگونه دارو، به ویژه داروهای کاهش‌دهنده سریع فشار خون پرهیز کنند. 

این متخصص نورولوژی با تاکید بر تاثیر اهمیت سرعت کمک‌رسانی به بیمار در کاهش عوارض و پیشگیری از بروز مشکلات بعدی، می‌گوید: مراکز درمانی فارس که به عنوان قطب پزشکی کشور شناخته می‌‌شود، امکانات مناسبی برای مبتلایان به سکته مغزی دارد اما اطلاع‌رسانی جهت اقدام به موقع از اهمیت بیشتری برخوردار است.

گزارش از محمد شبیری

انتهای پیام/ ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *