نذر قدم‌های زینب(س) + تصاویر

خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: در گوشه‌ای از سالن پذیرایی خانه، روفرشی پهن است و ۴ دختر دبیرستانی مشغول ساخت گل‌سر هستند؛ انواع کاغذهای رنگی، روبان و تور کنارشان است و در حالی که سکوت عجیبی بین آنها حکمفرماست، تند تند، گل‌سرها را روی پارچه رنگی که کمی آن‌طرف تر از آنها قرار دارد، می‌گذارند.

آنقدر سرگرم کارشان هستند که اصلا متوجه گذر زمان نیستند؛ چند روز است که عصرها را برای ساخت گل‌سر به خانه زهرا دوستشان می‌آیند و نذر کردند ۱۰۰۰ گل‌سر درست کنند تا به دست دختران نوجوان عراقی برسانند.

امروز آخرین روز است و تا ساعتی دیگر، کاروان پیاده‌روی اربعین حرکت می‌کند و باید گل‌سرها آماده اهدا باشد؛ مریم می‌گوید: «هنوز ۵۰ گل‌سر دیگر مانده است؛ ضمن اینکه هنوز گل‌سرها را بسته‌بندی هم نکردیم».

نگرانی در چهره‌شان مشخص است و دلهره دارند که مبادا نتوانند نذرشان را کامل ادا کنند؛ دقایقی دیگر مادران هم به جمع بچه‌ها می‌پیوندند و سرعت ساخت‌ گل‌سرها شتاب می‌گیرد؛ اینجا حس عجیبی حاکم شده است؛ همه یکی شدند و برای یک هدف تلاش می‌کنند و چقدر لحظه زیبایی است.

آثار هنری دانش‌آموزان مرکزی

* پیاده روی به نیابت از زنان مجاهد

پیاده‌روی اربعین، حماسه است؛ حماسه عاشقی در سکوت، حماسه صبر و استقامت، حماسه ایثار و محبت، حماسه تحمل دشواری‌ها برای رسیدن به محبوب خدا و شاید به این دلایل و هزاران دلیل نادانسته دیگر است که امام حسن عسکری(ع)، زیارت اربعین را یکی از پنج علامت مؤمنین بیان کرده‌اند.

در این مسیر سخت، زنان نیز همراه و هم‌پای مردان، به راه می‌افتند؛ به عشق درک مسیر و به شوق دیدار حرم مولا، ما نیز برآنیم تا سهمی در این مسیر معنوی داشته باشیم.

امسال دختران انجمنی به شکلی دیگر در این راهپیمایی شرکت می‌کنند؛ حال و هوای امسال دختران انجمنی با سال‌های دیگر فرق دارد چرا که امسال هم قدم هستند با فرشتگان و به جای لشکر فرشتگان، قدم در مسیر حسین(ع) و زینب(س) بر می‌دارند.

امسال دانش‌آموزانی که مشرف می شوند، به نیابت از زنان مجاهدی که در طرح لشکر فرشتگان، در استان‌ها از آنها سرگذشت پژوهی کردند و یا در یادواره‌ها با آن ها هم کلام شدند خصوصا مادرانی امکان حضور در مراسم اربعین را ندارند راهی مسیر بهشت می‌شوند و قدم به قدمی که در طریق الحسین(ع) برمی دارند را به نیابت از مادر شهید و یا شهید دانش‌آموز بر می‌دارند.

البته دانش‌آموزان انجمن اسلامی قبل از راهی شدن به رسم ادب در در منزل بانوی مجاهد می‌روند و با کسب اجازه از مادر شهید راهی می شوند و با او هم قسم خواهند شد که این سفر قطعا به نیابت از شهید و مادر شهید است و نام شهید را نیز بر پرچم سبز انصارالمهدی(عج) بر کوله پشتی‌هایشان آویزان می‌کنند تا همه بدانند که چه جانفشانی‌هایی شده است تا همه ما در این مسیر به راحتی قدم برداریم و در مسیر بهشت با امنیت راه برویم و آن دختران که ماندند، در طرح نذر قدم‌های زینب(س) شرکت می‌کنند.


آثار هنری دانش‌آموزان زنجان

* نذر قدم‌های زینب(س)

نذر قدم های زینب(س) برای دومین سال است که توسط اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان برگزار می‌شود؛ این طرح ویژه دانش‌آموزان دختر است و البته آن دسته از دخترانی که در پیاده‌روی اربعین حضور ندارند.

علی جانباز معاون فرهنگی و اجتماعی اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌ دانش‌آموزان درباره این طرح می‌گوید: همزمان با آغاز سال تحصیلی و در آستانه اربعین حسینی طرح ویژه‌ای با عنوان نذر قدم‌های زینب(س) ویژه دختران انجمن اسلامی راه‌اندازی شد.

وی ادامه می‌دهد: انگیزه‌بخشی به دانش‌آموزان جهت حضور در پیاده‌روی اربعین به عنوان یک عنصر تربیتی ویژه، در دستور کار قرار دارد و بر این اساس علاوه بر تسهیل حضور دانش‌آموزان در مراسم پیاده‌روی اربعین، پویش دانش‌آموزی #نذر_قدمهای_زینب(س) برای دومین سال ویژه جاماندگان اربعین برگزار کردیم.‌

جانباز خاطرنشان می‌کند: در این پویش تلاش می‌شود آن دسته از دلدادگان حسینی که امکان حضور در پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) را ندارند، سهمی‌ در قدردانی از میزبانان این اجتماع عظیم یعنی نوجوانان عراقی داشته باشند.

وی می‌افزاید: دختران انجمن اسلامی‌ می‌توانند هدایای خود را شامل دست‌سازه‌های دانش‌آموزی، محصولاتی فرهنگی، نامه به دوست عراقی‌ام، رزق معنوی و …‌را به اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌دانش‌آموزان شهر خود تحویل بدهند تا به نیابت از آنها در طریق الحسین(ع) در بین نوجوانان عراقی توزیع شود.


آثار هنری دانش‌آموزان قزوین


آثار هنری دانش‌آموزان تربیت حیدریه

لیلا یکی از دانش‌آموزانی است که در طرح نذر قدم‌های زینب(س) شرکت کرده است؛ او دوست ندارد گفت‌وگو کند و معتقد است «نذر را نباید گفت چون یک رازی بین خودت و خدایت است» اما راضی می‌شود که گفت‌وگویی کوتاه داشته باشیم.

همان ابتدای گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که «چه شد در طرح نذر قدم‌های زینب(س) شرکت کرده‌ای؟» اشک‌ پهنای صورتش را فرا می‌گیرد و می‌گوید: راستش پدر و برادرم به پیاده‌روی اربعین رفتند و من نتوانستم با آنها بروم.

وی ادامه می‌دهد: راستش خیلی دلم می‌خواست که به پیاده‌روی اربعین بروم ولی قسمت نشد به همین دلیل دوست داشتم کار ویژه‌ای انجام دهم و طرح نذر قدم‌های زینب(س)، حس خوب به من داد.

لیلا به همکاری با دوستانش در این طرح اشاره می‌کند و می‌افزاید: یک هفته ما در زنگ‌های تفریح و عصرها با هم کار کردیم تا هدایا را آماده کردیم البته چند روز قبل از آن مدام فکر می‌کردیم چه طرحی را آماده کنیم و همان هم کلی زمان برد ولی ارزش داشت. 


آثار هنری دانش‌آموزان زاهدان


آثار هنری دانش‌آموزان اصفهان

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان به مناسبت ایام اربعین برای دانش‌آموزان برنامه‌های متعددی را پیش‌بینی کرده است و برپایی موکب و پیاده‌روی اربعین از جمله این برنامه‌هاست.

حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان می‌گوید: به مناسبت ایام اربعین برنامه‌های متعددی را پیش‌بینی کردیم که یکی از آنها کمپین دخترانه دانش‌آموزی با عنوان «نذر قدم‌های زینب(س)» است.

وی ادامه می‌دهد: جمع‌آوری بسته‌های هدیه دوستانه دختران دانش‌آموز به نوجوانان عراقی یکی از برنامه‌های ویژه اربعین است که دانش‌آموزان به صورت خودجوش در این طرح شرکت می‌کنند.


آثار هنری دانش‌آموزان خوزستان


آثار هنری دانش‌آموزان اصفهان

اینجا همه چیز رنگ و بوی پرواز می‌دهد و آنکه بال پریدن به این دانش‌آموزان می‌دهد، شهدا هستند… دانش‌آموزان اتحادیه انجمن‌های اسلامی استان مازندران هدیه‌های‌شان را معطر به عطر شهدا کردند. چقدر زیبا شهدا را در‌ «#نذر_قدمهای_زینب» همراه خود می‌دانند.


آثار هنری دانش‌آموزان مازندران

قافله سالار، زینب (س) است و کاروان عشق همراه می‌شود با هر که دلش در مسیر اباعبدالله(ع) به عمودها گره خورده…

جاماندگان دلداده نیز از این قاعده مستثنی نیستند و «#نذر_قدمهای_زینب» می‌کنند که بسته‌های هدیه و رزق‌های معنوی خود را همراه کاروان‌های حاضر در این اجتماع عظیم کنند تا ذره‌ای باشند در این دریای بی‌کران.

همه‌ دختران ایرانی پای کارند همچون ستادهای پشتیبانی جنگ برای تولید بسته‌های هدیه به نوجوانان عراقی.

آنها در این پویش همت به خرج داده و سهم خود را از عمودهای طریق الحسین (ع) برداشتند.


آثار هنری دانش‌آموزان سمنان


آثار هنری دانش‌آموزان البرز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *