احتمال خرید دومین سامانه «اس-۴۰۰» توسط ترکیه در آینده نزدیک

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، علی‌رغم دردسرهایی که خرید سامانه پدافند موشکی روسی «اس-۴۰۰» برای ترکیه ایجاد کرده اما آنکارا باز هم به دنبال خرید تعداد بیشتری از این سامانه‌ها از مسکو است.

شبکه «ریانووستی» روز دوشنبه به نقل از دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه گزارش داد که تاریخ خرید تعداد بیشتری از سامانه‌های اس-۴۰۰ فقط یک مسئله فنی است و در آینده نه چندان دور قرارداد جدیدی منعقد می‌شود.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح»، رئیس شرکت دولتی صادرکننده تسلیحات روسیه چند روز پیش گفته بود مسکو امیدوار است که در شش ماهه اول سال ۲۰۲۰، قرارداد جدیدی برای ارائه سامانه‌های اس-۴۰۰ بیشتر به ترکیه بسته شود.

ریانووستی به نقل از یک مسئول امور خارجی-امنیتی در دفتر ریاست جمهوری ترکیه نوشت: «تاریخ خرید دومین سامانه اس-۴۰۰ فقط یک مسئله فنی است. من گمان می‌کنم که این اتفاق در آینده نه چندان دور رخ دهد».

تحویل اولین سامانه اس-۴۰۰ به ترکیه در حالی اوایل مرداد ماه تکمیل شد که وزارت خارجه آمریکا پیش از آن تهدید کرده بود که واشنگتن هر کشوری را که از روسیه، سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ خریداری کند، تحریم خواهد کرد. در مورد ترکیه نیز آمریکا هشدار داده بود نه تنها تحویل مابقی جنگنده‌های «اف-۳۵» به ترکیه را تعلیق می‌کند بلکه از برنامه تولید مشترک این جنگنده نیز کنار می‌گذارد.

هفته گذشته ارتش ترکیه طی رزمایشی در استان آنکارا، جنگنده‌های اف-۱۶ را برای آزمایش سیستم راداری و تشخیص سامانه‌های اس-۴۰۰ به پرواز درآورد. بعد از آن بود که «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا از آزمایش سامانه‌های اس-۴۰۰ در ترکیه ابراز نگرانی کرد. (جزئیات بیشتر)

چند روز پیش از آن نیز چند روز پیش نیز وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه کشورش هرگز از به کار بردن سامانه‌های پدافند موشکی روسی عقب‌نشینی نمی‌کند، از فعال شدن این سامانه‌ها بعد از اتمام دوره آموزشی خبر داده بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *